close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
گل پتوس
loading...

بوستان

گل پتوس پتوس گیاهی برگ زینتی و آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل اند. بسیاری ازگونه ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می روند. دو نوع دارد: پتوسبرگ معمولی و پتوس برگ ابلق.  با اینکه هر دو مقاوم به سایه هستند، ولینوع ابلق آن، نیاز به نور کمی بیشتر برای تشکیل رنگیزه دارد. در صورتی کهنور کافی دریافت نکند، برگ ها به سبزی گرایش پیدا می کنند. پتوس ها، درمنازل به راحتی قابل نگهداری هستند. نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند، ودر صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ هانمود…

بوستان
محسن بازدید : 46926 16 / 04 / 1391 زمان : 23:23 نظرات ()

گل پتوسگل اپارتمانی پتوس

پتوس گیاهی برگ زینتی و آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل اند. بسیاری ازگونه ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می روند. دو نوع دارد: پتوسبرگ معمولی و پتوس برگ ابلق.

 با اینکه هر دو مقاوم به سایه هستند، ولینوع ابلق آن، نیاز به نور کمی بیشتر برای تشکیل رنگیزه دارد. در صورتی کهنور کافی دریافت نکند، برگ ها به سبزی گرایش پیدا می کنند. پتوس ها، درمنازل به راحتی قابل نگهداری هستند. نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند، ودر صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ هانمود پیدا می کند. مقاوم به رطوبت کم محیط است و در صورتیکه رطوبت بسیاربالا باشد، برگ ها خیلی پهن و درشت می شوند. با اینکه به راحتی روی دیوارقابل هدایت است، اما ممکن است در قسمت های بالایی و نزدیک به سقف، در اثرتجمع گرما دچار سوختگی شود و در نتیجه گیاه بد شکل می شود.

چون برگ زینتی است به آبیاری و مواد غذایی گیاه باید توجه شود. دورآبیاری ۲_۱ بار در هفته و هر ماه ۱ بار استفاده از کود مایع مناسبِ اینگیاه است.

روش ازدیاد:

این گیاه بالا رونده و زیبا، یکی از گیاهانیاست که تکثیر آن با موفقیت بسیار همراه است. زمانی که ریشه دهی صورت میگیرد تحمل گیاه در مقابل آشفتگی کم می شود. بنابراین بهتر است قلمه ها ازابتدا در گلدانی کشت شوند که در آینده در آن رشد کافی کنند. همچنین بهتراست قلمه ها را پس از ریشه دهی با کود مایع تغذیه کنند. برای تکثیر شما میتوانید قلمه ای انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر ، با یک چاقویتیز جدا کنید و انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و یا هر۳تا ۵ قلمه را در گلدان با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر وقلمه، بکارید. خاک را مرطوب کنید و گلدانها را در نور مناسب و دمای ۲۰درجه سانتیگراد نگاهدارید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. ریشه دهی یکماه یا بیشتر طول خواهد کشید. گیاهانی که در بهار تکثیر شده اند، انبوه ترو شکیل تر می باشند. این گیاه در محل گره ساقه، به راحتی تولید ریشه ی نابجا می کند. پس میتوان از محل همین گره ها قلمه گرفت و در ماسه قرار داد تا ریشه دار شوند. از تقسیم بوته هم می توان برای تکثیر آن استفاده کرد و در اب نیز ریشه دار می شود.

برای ازدیاد پوتوس به روش قلمه می توانید قطعاتی از قسمتهایضخیم ساقه را به طول ده سانتی‏متر جدا نموده و در آب قرار دهید، وقتیقلمه‏ها ریشه زدند آنها را به گلدان منتقل کنید.
هر چند بهار مناسبترین زمان برای ازدیاد پوتوس است اما درداخل آپارتمان هر زمانی می‏توان آن را تکثیر نمود. بهترین درجه حرارتبرای ریشه‏زایی قلمه‏ها 21 درجه سانتی‏گراد است

ریزه‏کاریهای پرورش پوتوس:

1
ـ پوتوس احتیاج به قیم دارد. برای اینکه گیاه به صورتبالارونده تربیت شود بهتر است آن را به نخ ببندید. یکی از روشهای معمولبرای حفظ زیبایی و استحکام این گیاه استفاده از قیمهای خزه‏دار است.
برای درست کردن این نوع قیمها به این صورت عمل کنید:
قبل از اینکه خاک تهیه شده را در گلدان بریزید لوله‏ای رادر گلدان قرار دهید ، خاک را به گلدان اضافه نموده و قسمتی از لوله را کهخارج از خاک است با خزه بپوشانید.
برای اینکه خزه روی قیم محکم شود دور آن را با نخ بافتنیبپیچید. هر وقت که پوتوس را کاشتید ساقه اصلی‏اش را به خزه ببندید. درموقع آبیاری آب را روی خزه بریزید، ساقه پوتوس را در محلهایی که روی خزهقرار دارد ریشه می‏زند، این ریشه‏ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه می‏گردد.

تربیت پوتوس برای آویز:

در صورتی که از این گیاه به صورت آویز استفاده کنید نیازبه قیم ندارد. برای اینکه گلدان پوتوس پرشاخ و برگ باشد تعدادی ازساقه‏های کشیده آن را به روش قلمه تکثیر نموده و قلمه‏های ریشه‏دار را درکنار بوته مادری بکارید.

عوض کردن گلدان:

زمانی که ریشه به اندازه کافی رشد کرد گیاه را به گلدانبزرگتری منتقل کنید. برای اینکه مطمئن شوید که گیاه به گلدان بزرگتریاحتیاج دارد نگاهی به کناره‏های سطح خاک و منفذ زیر گلدان بیندازید. ریشه‏های طویل از منفذ زیر گلدان و لبه‏های سطح خاک بیرون می‏زنند در اینصورت گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد.
گلدانی یک درجه بزرگتر از گلدان قبل تهیه نموده، به گیاهآب کافی بدهید، آن را وارونه کنید و ضربه‏ای به ته گلدان بزنید. گیاه باریشه و خاکهای اطرافش از گلدان خارج می‏شوند. مقدار ی از خاک های نامرغوب و ریشه های ضعیف  را جدا کنید حالا به گلدان جدید قدری خاکاضافه نموده و گیاه را منتقل کنیدو با خاک مرغوب اطراف را پر کنید گیاه را ابیاری کنید و در محل مناسب بگذارید.

عوارض و درمان:

 در صورتی که مشاهده کردید برگهای گیاهزیبای فیلودندرون می ریزند و ساقه ها خم میشوند، احتمال بدهید گیاه تشنه وهوا خشک است، گیاه را فراوان آبیاری کرده و به محل خنکتری منتقل کنید. نورکم و یا کمبود مواد غذایی میتواند باعث درازای ساقه ها و فاصله زیاد بینبرگها شود. نقاط قهوه ای و سیاه در مرکز یا نوک برگ معرف آسیب اشعه مستقیمآفتاب است. اگر هم در سطح زیرین برگها لکهای برجسته قهوه ای وجود داشت،هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علایم بر طرفگردد. در صورتی که از رشد فعال وظهور برگهای جدید خبری نباشد می توان حدسزد، محیط گیاه خیلی سرد است. اگر آن رابه جای گرمتری ببرید مشکل بر طرف میشود. هوای سرد همچنین می تواند برگها را چین و چروکدار و قهوه ای کند. برگهای پایینی گیاه هم در اثر خاک باتلاقی و یا آبیاری با آب خیلی سرد، میریزند و زرد می شوند.

عکس هایی دیگر پتوس برگ ابلق

عکس های زیبا از گل پتوس


مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط e room در تاریخ 1395/2/8 و 3:36 دقیقه ارسال شده است

ساقه ی گل رو در آب برای ریشه زدن قرار دادم.
ولی بعد از 5 روز گیاه زرد شد و تلف شد.

مشکل از کجا بود؟

این نظر توسط زهره در تاریخ 1394/10/19 و 14:20 دقیقه ارسال شده است

سلام گیاه رونده ی من یه رشته است که بلند شده می تونم اونو از یه قسمت قطع کنم و دوباره تو همون گلدان بکارم تا یکم سطح گلدان پر باشه و خالی معلوم نشه و هم اینکه از دو جهت این گل پایین بریزه؟ممنون

این نظر توسط بیتا شایان در تاریخ 1393/12/12 و 16:45 دقیقه ارسال شده است

تنها کلمه ای که می تونم بگم
عععععاااااااللللللللللللییییییییییههههههههه

این نظر توسط مجید در تاریخ 1393/5/10 و 12:42 دقیقه ارسال شده است

بابت مطالب خوب و آموزندتون بسیار سپاسگزارم.

این نظر توسط رسول در تاریخ 1393/4/27 و 13:59 دقیقه ارسال شده است

مرسی.راهنمائی خوبی بود متشکرم

این نظر توسط ازیتا در تاریخ 1392/12/22 و 11:02 دقیقه ارسال شده است

سلام من آزیتا هستم
خیلی ممنون از این اینکه
این دانستنی های در مورد گل
پتوس را در اختیار من گذاشتید
متشکرم

این نظر توسط نرگس در تاریخ 1392/12/3 و 0:31 دقیقه ارسال شده است

باسلام وتشکر از سایت عالی تون.بسیار پر محتوااست ومن با اجازتون این مطلب رو بر داشتم.بازم موفق باشیدشکلکشکلک

این نظر توسط لیلی در تاریخ 1392/10/30 و 21:49 دقیقه ارسال شده است

عالی بود حالا فهمیدم گلدونای خوگلم رشدشون کم بود چون قیم نداشتن

این نظر توسط علی در تاریخ 1392/10/28 و 21:28 دقیقه ارسال شده است

سلام گیاهی دارم که برگ هایش سه هفته است رشد نمی کند خال های قهوه ای روی ساقه اش دارد وبرگ هایش نرم شده است وخاکش را هم عوض کردم اما فرقی نکرد... .شکلک

این نظر توسط ب در تاریخ 1392/9/29 و 18:15 دقیقه ارسال شده است

عالی


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
سلام به بوستان خوش امديد.بوستان ارائه دهنده خدمات: طراحی و اجراي فضاي سبز ، گلستان گل محمدي ، توليد نهال گل محمدي و ساخت گلخانه خانگي و ارسال به سرتاسر كشور همچنين ارائه دهنده اطلاعات در زمينه پرورش گل و گياهان زينتي، باغباني ، كشاورزي ، فضاي سبز و ... . جواب مشكلات خود را از ما بخواهيد. پيشنهاد هاي شما در ارائه خدمات بوستان بسيار موثر خواهد بود. با تشكر - بوستان
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 235
 • کل نظرات : 650
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 759
 • آی پی امروز : 63
 • آی پی دیروز : 120
 • بازدید امروز : 193
 • باردید دیروز : 517
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 193
 • بازدید ماه : 6,116
 • بازدید سال : 53,106
 • بازدید کلی : 5,545,409