close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
پرورش و نگهداری گل کاغذی
loading...

بوستان

اسم علمی گل کاغذی Bougainvillea glabra واز خانواده Nyetaginaceae می باشد.(در جنوب ایران: گل بوگن ویلیه) گل کاغذی بومی برزیل است و دارای گونه های مختلف می باشد. ارتفاع این گیاه در گلدان حداکثر در حدود ۲ تا ۵/۳متر است. این گونه کولیتواری دارد که حتی موقعی که کوچک است به گل میرود . برگها نسبتا سبز روشن و تخم مرغی شکل می باشند. گل آذین آن پانیکول بوده و به صورت جامی و انتهایی ظاهر می شوند. گلهای این گیاه زیبا نیست، کاسه گل لوله ای ، زرد و کوچک بوده فاقد جام گل می باشد . ولی دارای براکته‌های ( برگچه…

بوستان
محسن بازدید : 39282 23 / 09 / 1391 زمان : 11:25 نظرات ()

اسم علمی گل کاغذی Bougainvillea glabra واز خانواده Nyetaginaceae می باشد.(در جنوب ایران: گل بوگن ویلیه) گل کاغذی بومی برزیل است و دارای گونه های مختلف می باشد. ارتفاع این گیاه در گلدان حداکثر در حدود ۲ تا ۵/۳متر است. این گونه کولیتواری دارد که حتی موقعی که کوچک است به گل میرود . برگها نسبتا سبز روشن و تخم مرغی شکل می باشند. گل آذین آن پانیکول بوده و به صورت جامی و انتهایی ظاهر می شوند. گلهای این گیاه زیبا نیست، کاسه گل لوله ای ، زرد و کوچک بوده فاقد جام گل می باشد . ولی دارای براکته‌های ( برگچه ) رنگین و زیبایی است که اطراف گلهای کرم رنگ را احاطه نموده اند. این گیاه به عنوان یک گیاه مهم گلدانی وسبدهای آویزان در اروپا وشمال آمریکا نیز می باشد.

همیشه سبز،چوبی رونده ،گرمسیری ونیمه گرمسیری میباشندوازمحبوبیت زیادی دربین مردم برخوردارند.بعضی از آنهادارای شکوفه های رنگارنگ وبعضی نیز معطر می باشندکه گلهای آنها به مقدار زیاد درتابستان ظاهر می شوندمشابه ذغال اخته وبنت قنسول که گلبرگهایا گلهای رنگارنگی بنام براکته دارند.براکته ها زیر گلهای حقیقی نامرئی قراردارند.رنگ براکته ها ازسفید ،سفید شیری ،زرد ،صورتی ، بنفش،قرمز سیرتا نارنجی می باشد.این گیاه واکنش بسیارخوبی درمقابل هرس دارد ودرنتیجه درغالب اوقات به عنوان پرچین دربیشتر مناطق گرمسیرمورد استفاده قرار می گیرند.اسم جنس این گیاه به افتخار Luis A.de Bougainvillea که یک دریانورد فرانسوی بود نامگذاری شده است.


انواع مختلف گل کاغذی :

۱ – گل کاغذی باشکوه B.fastuosa : که دارای درختچه ای قوی با برگهای بیضی نوک تیز و برگه های ( برگه هائی که مردم عادی آنرا گل می دانند ) صورتی مایل به قفائی است .
این قسم را از قدیم می کاشته اند . ولی بعدا جورهای تازه که بدست آمده و برگچه های آنها به رنگ زرد نارنجی ، قرمز شنجرفی است ، بسیار پر گل تر از قسم اصلی می باشند ، بیشتررواج یافته بطوریکه کم کم کاشتن قسم اصلی متروک میشود .
این جورها در تهران به گل کاغذی مصری معروف شده ، زیرا قلمه های آنرا از مصر آورده و زیاد کرده اند .
۲ – گل کاغذی گلابرا B.glabera : اصل آن از کشور برزیل است .
بوته آن رونده و پوست شاخه ها قهوه ای دارای تیغهای کمانی به بلندی یک سانتیمتر با برگهای بیضی نوک تیز مایل به کبود که برگه های اطراف گلش صورتی است .
این قسم زیاد کاشته شده و از آن جورهای متعددی بدست آورده اند بنام های :
الف – گل کاغذی ساندر B.sanderiana : با گلهای فراوان به رنگ زرد تیره .
ب – گل کاغذی ابلق B. variegate : که برگهایش از لکه های سفید ابلق شده است .
پ – گل کاغذی سیفری B.cyphery : که برگچه های دور گلش صورتی پُر رنگ است .
ت – گل کاغذی کریمسون لاک B.crimson lake : با برگچه های بزرگ بیضی به رنگ شنجرفی میباشند .
۳ – گل کاغذی خاص B.seeciosa : که برگچه های دور گل آن به رنگ صورتی مایل به بنفش میباشد .
▪از این قسم جوری بنام :
گل کاغذی برزیلیB.brasiliensis : بدست آورده اند که رنگ برگچه ها قرمز تند یا قرمز شنجرفی میباشد .
۴ – گل کاغذی رفول ژن B.refulgens : که شاخه های گلدار آن دراز و آویخته و برگچه های دور گلش ارغوانی مایل به بنفش است .
گل کاغذی احتیاج به کود قوی و فراوان و آب کم و مرتب دارد .

بهتر است به گلدان های آن تمام فصل مساعد و موقعی که بوته ها زیر گل می باشند هر ۱۵ روز یکبار کود مایع داده شود .نگهداری و مراقبت :

آب:
درفضای سبز وقتی گیاهان سازگاری پیداکنند مقاوم به خشکی می باشند درحالی که تنش های آبی ممکن است منتهی به ریزش براکته ها درگیاهان تولید شده در شرایط خشکی درگلخانه می شود.همچنین باید توجه داشت که اگر زمستان به این درختچه آب زیاد بدهند ریشه اش می پوسد .

خاک:

خاک مناسب برای گل کاغذی مخلوطی از دو پنجم خاک مرغوب باغچه ، دو قسمت کود پوسیده دامی و یک قسمت ماسه می باشد . خاک رس آهکی نیز برای رشد گل کاغذی مناسب است.

نور :
تابش باشدت زیاد وپرورش گیاه تحت شرایط روزکوتاه (۸ ساعت روشنایی)  )گلدهی را تحریک می نماید.تابش باشدت کم گلدهی را حتی در گیاهانی که درشرایط روزکوتاه ودمای بهینه پرورش یافته اند به تاخیر می اندازد. نور۴تا۵ هزارفوت کندل رشدمتراکم ،سریع و تشکیل گلهای رنگی خوب راتحریک می نمایند.نور قرمز دور(Far-Red)گلدهی را تسریع می کند. وقتی گیاهان تحت شرایط نوربانسبت بالای قرمز به قرمز دور رویش یافته بودند برگهای انتهایی بازنشده ویا درمقایسه باگیاهانی که برگی (برگدار ) برداشته شده بودند گلدهی در آنها تسریع شدکه نورقرمز باتوسعه وجابجایی مواد مانع گلدهی دربرگهای جوان همراه می باشد. اسید جیبرالیک ممکن است سبب تاخیر گلدهی شودوهمچنین حذف برگها باعث کاهش میان گره ها می شود.

دما - زمستان :

در نقاط سردسیر باید گلدانهای کاغذی را از اواخر مهرماه به داخل گلخانه برد . چون در مقابل سرما مقاومت ندارد .
زمستانها باید کمی به بوته های گل کاغذی استراحت داد ، باین ترتیب که اگر گلدانها در منزل است محل نسبتا خنکی را برای آن انتخاب کنند و خیلی کم به آن آب بدهند .


ازدیاد:

بهترین زمان برای تکثیر این گیاه از اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد. قلمه های انتهایی یا ساقه ای را به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز یا قیچی باغبانی، از گیاه مادری جدا کنید. ابتدا قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر قلمه را در گلدانی با قطردهانه ۹ سانتیمتر ( در گلدانی از ماسه نرم فرو کرده ) حدود ۲۴ درجه سانتیگراد نگاه دارید. همچنین قلمه باید در شرایط نورمناسب و کافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار گیرند تا از سوختگی و پژمردگی گیاه جلوگیری شود. زمانی که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و در گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر و کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید.دربعضی ازمنابع از خوابانیدن هوایی وکشت بذر نیزبه عنوان روشهای تکثیر نام برده شده است .از سیستم مه پاشی یا میست برای نگهداری وشادابی برگهادرمدت ریشه زایی قلمه ها می توان استفاده کرد.

 

مهمترین آفات وبیماریها:


اگر مراقبت و نگهداری از این گیاه به خوبی انجام شود،آفات و حشرات مشكلی را ایجاد نخواهند كرد.ولی در مواقع ضروری ، از قارچ كشهای محلول می توان استفاده كرد.شته و كرمها را می توان با رزمیترین،ارتن، و تام كنترل كرد.

شته،تریپس، شپشک های آردآلود وسپردارها جزوآفات مهم ولکه برگی bougainvillea)(Cerospora، بوته میری (Phytophtoraparasitica) جزو بیماریهای مهم این گیاه زینتی می باشند.


منابع :  gologiah.ir - vista.ir - golestan-ali.com -bostane.ir - boostane.ir

تصاویر :


گل کاغذی قرمز - سرخ
 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط میلاد در تاریخ 1395/8/10 و 14:17 دقیقه ارسال شده است

سلام درچه فصلی گلدان کاغذی را تعویض کنم
پاسخ : سلام . فصل بهار

این نظر توسط soraya در تاریخ 1395/2/10 و 20:30 دقیقه ارسال شده است

سلام و خسته نباشید عاشق گل و گیاهم خیلی از رز آبشاری و گل کاغذی خوشم میاد و جایی که من زندگی میکنم پاکدشت هست میخواستم ببینم این گل دراین منطقه خوب رشد میکنه نورگیر زیادی داره حیاطمون
فقط ی سوال ما 50متر حیاط خلوت داریم ک سقف مغازه حیاط ما میشه..... میشه گل کاشت من عاشق گلم ممنون میشم جواب بدید

این نظر توسط دوست در تاریخ 1394/12/1 و 19:01 دقیقه ارسال شده است

سلام پارسال گل کاغذی خریدم از همون موقع شروع کرد به ریختن برگهاش آذر ماه همه برگهاش ریخت کود 2020 بهش دادم دوبار ولی الان فقط یک چوب خشک مونده ازش تو روخدا چکارش کنم تو خونه قبلیمون خیلی آفتاب نبوده الان هر روز میذارمش تو آفتاب تو محیط آشپزخونه بوده الان به نظر شما خشک شده؟؟؟؟؟
پاسخ : سلام اگر ساقه نم داشته باشد هنوز خشک نشده . گل کاغذی نیاز به هوای ازاد دارد . و نیاز به گلدان بزرگ دارد و در باغچه بهتر رشد می کند. نیاز به نور افتاب مستقیم دارد و بعد از خشک شدن خاک سطحی به گیاه خود اب بدهید

این نظر توسط مریم در تاریخ 1394/11/26 و 19:03 دقیقه ارسال شده است

با درود
من گل کاغذی دارم که شرایط مطلوبی داشت و گل هم داده بود. چند روزپیش گلدونش رو عوض کردم خیلی دقت کردم که ریشه ها جدا نشه ولی متأسفانه مثل اینکه داره کم کم برگ هاش زرد میشه. راهی هست برای اینکه نجاتش بدم؟
پاسخ : زیاد نگران کننده نیست . مثل قبل به گیاهتان رسیدگی کنید . اگر گیاه ریشه از دست داده است ساقه های ان را نیز هرس کنید

این نظر توسط حسن در تاریخ 1394/11/24 و 16:05 دقیقه ارسال شده است

باعرض سلام وخسته نباشیدنوع کود که تقربابرایتمام گیاهان خوب باشه چیهوچطوری داده شود ممنون

این نظر توسط حمید در تاریخ 1394/7/5 و 8:37 دقیقه ارسال شده است

گل کاغذی قرمز رنگی دارم حدود 4 تا 5 سال دارد زمانی که خریدم گل داشت ولی این 4 تا 5 سالی که در باغچه است گل نداده چه کار کنم گل بده؟
پاسخ : گل کاغذی برای گل دادن نیاز به نور فراوان دارد.

این نظر توسط neda bastani در تاریخ 1393/5/19 و 12:05 دقیقه ارسال شده است

سلام، ممنون ازوبلاگ مفیدتون، من 2 روزه گل کاغذی خریدم، چند تا از برگ هاش پلاسید،گل هایش هم ریخت، چند تا از برگهایش هم دو رنگ شده، لکه های زرد رنگ شده، علت چیست?در بالکن خونه گذاشتم و از ساعت 1 ظهر افتاب مستقیم بهش میتابد.... میشه لطفا بگید چیکار کنم تا خراب نشده?ممنونم

این نظر توسط علی در تاریخ 1392/6/13 و 10:00 دقیقه ارسال شده است

سلام من تولید کننده ی گل کاغذی در تعداد بالا هستم و در انواع رنگ ها اگر خواستید با من تماس بگیرید برای هماهنگی بیشتر
تلفن تماس:09396434389


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
سلام به بوستان خوش امديد.بوستان ارائه دهنده خدمات: طراحی و اجراي فضاي سبز ، گلستان گل محمدي ، توليد نهال گل محمدي و ساخت گلخانه خانگي و ارسال به سرتاسر كشور همچنين ارائه دهنده اطلاعات در زمينه پرورش گل و گياهان زينتي، باغباني ، كشاورزي ، فضاي سبز و ... . جواب مشكلات خود را از ما بخواهيد. پيشنهاد هاي شما در ارائه خدمات بوستان بسيار موثر خواهد بود. با تشكر - بوستان
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 235
 • کل نظرات : 650
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 759
 • آی پی امروز : 64
 • آی پی دیروز : 120
 • بازدید امروز : 204
 • باردید دیروز : 517
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 204
 • بازدید ماه : 6,127
 • بازدید سال : 53,117
 • بازدید کلی : 5,545,420